PGNiG
IGG
Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych
Image
PGNiG

AKTUALNOŚCI

Image

Podsumowanie obrad 24 Konferencji GAZTERM 2021

Paliwa gazowe w procesie transformacji energetycznej Polski i regionu Trójmorza
Szczyt gazowy Trójmorze – Ukraina

24 edycja Konferencji GAZTERM już za nami. Po raz kolejny obrady objęte zostały patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który skierował do uczestników wydarzenia list odczytany przez Ministra Jakuba Kumocha. Konferencja ponownie uzyskała także wsparcie od lidera polskiego rynku gazu Polskiego  Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które zostało Partnerem Głównym Gazterm 2021. To dobitne uhonorowanie GAZTERMU traktujemy jako wyraz uznania dla wysokiego poziomu merytorycznego Konferencji, dla programu, który od kilku lat tworzony jest wspólnie z Dolnośląskim Instytutem Studiów Energetycznych.

Przewidziane w programie panele dyskusyjne poprzedzone zostały jednak szczególnym wydarzeniem jakim było podpisanie przez PGNiG oraz ERU Management Services umowy na mocy, której polska spółka nabyła pakiet kontrolny udziałów w ukraińskiej spółce Karpatgazvydobuvannya. Firma ta jest właścicielem koncesji na poszukiwanie i wydobycie ropy i gazu w graniczącej z Polską zachodniej części Obwodu Lwowskiego.

Przeprowadzone w trakcie tegorocznego GAZTERMU dyskusje i polemiki wniosły ogromny ładunek merytoryczny w zakresie wiedzy o aktualnej sytuacji w sektorze gazowym i rynkach gazu ziemnego. Pozwoliły także uczestnikom Konferencji zapoznać się z poglądami, ocenami i prognozami wyrażonymi przez czołowych menagerów i ekspertów sektorów: gazowego, elektroenergetycznego i finansowego. Na szczególną uwagę zasługiwały także wypowiedzi wysokiej rangi przedstawicieli administracji rządowej, którzy przedstawili aktualne kierunki polityki państwa polskiego wobec gazu ziemnego. Uczestnicy Konferencji mogli zapoznać się także z interesującymi wypowiedziami gości zagranicznych, w tym szczególnie licznych w tym roku przedstawicieli Ukrainy.

W tym roku obrady GAZTERMU koncentrowały się na dwóch generalnych zagadnieniach: współpracy regionalnej oraz transformacji energetycznej. W międzynarodowej część programu  zaakcentowano przede wszystkim  temat zakresu i kierunków współpracy pomiędzy państwami Inicjatywy Trójmorza a Ukrainą. W dyskusjach panelowych udział wzięła bardzo mocna reprezentacja z Ukrainy. Dwóch posłów Wierchownej Rady z komisji energetyki – Andrij Gerus stojący na czele komisji energetyki oraz Andrij Żupanin przewodniczący podkomisji do spraw gazu przedstawiali stanowisko Ukrainy podczas Szczytu gazowego Trójmorze – Ukraina. Wskazywali przy tym postępy w reformie ukraińskiego rynku gazu oraz podkreślali nadchodzące zagrożenie związane z planowanym uruchomieniem Nord Stream 2. Opinie pozostałych dyskutantów były zgodne, że państwa regionu Trójmorza mogą wspierać Ukrainę w realizowanym  procesie reformy jej rynku gazu oraz zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw paliwa gzowego. Jak zauważył reprezentujący Prezydenta RP Minister Jakub Kumoch, planowane jeszcze w tym roku uruchomienie połączenia Nord Stream 2 spowoduje deficyt bezpieczeństwa po stronie Ukrainy. Rosja wygaszając tranzytowy przesył gazu przez Ukrainę zyska bowiem większą możliwość wywierania presji na to państwo. W tym przypadku Polska dysponująca zdywersyfikowaną infrastrukturą może wspomóc swojego ukraińskiego sąsiada. Szef ukraińskiego operatora LLC Gas TSO of Ukraine Sergiy Makogon akcentował natomiast potrzebę współpracy Polski i Ukrainy w zakresie efektywnego wykorzystania ukraińskiej infrastruktury przesyłowej i rozwoju handlu transgranicznego. Potencjał rynkowy ukraińskich magazynów gazu, w kontekście współpracy z Trójmorzem, podkreślał natomiast Sergii Pereloma, prezes ukraińskiego operatora podziemnych magazynów gazu Uktransgaz i jednocześnie wiceprezes Naftogazu. Polscy dyskutanci wskazywali, że perspektywicznym obszarem kooperacji z Ukrainą mogą być  działania na rzecz nowych technologii prowadzących do dekarbonizacji sektora gazu, co jest konieczne w świetle założeń „Europejskiego Zielonego Ładu”. To właśnie realizacja unijnej strategii neutralności klimatycznej będzie w najbliższych latach wywierać największy wpływ na branżę gazowniczą i funkcjonowanie rynków gazu w państwach Unii Europejskiej. To stwierdzenie właściwie nie budziło żadnych wątpliwości wśród uczestników konferencyjnych dyskusji. Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski zaznaczył, że przeprowadzenie transformacji energetycznej wymaga odpowiedzialnych decyzji ponieważ ich skutki będą odczuwalne przez kolejne dziesięciolecia. Trzeba zadbać o to aby transformacja energetyczna nie stała się „czasem chaosu”.

W trakcie kolejnych dyskusji i polemik wyłaniał się zarys obrazu polskiego modelu transformacji opartego na zasadzie etapowości osiąganych zmian. Według Piotra Dziadzio, sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, dla gazu oznacza to, że zyskuje status paliwa pomostowego, które w najbliższej dekadzie będzie zastępowało węgiel w  elektroenergetyce. Jednak pozostanie on nadal paliwem emisyjnym i nie należy spodziewać się utrzymania dalszej akceptacji Komisji Europejskiej dla jego obecności w gospodarce. Wyzwaniem dla całego sektora jest więc jego dekarbonizacja przede wszystkim poprzez wprowadzenie zielonych gazów. Najczęściej wymienianym przez uczestników dyskusji nieemisyjnym gazem był zielony wodór. To właśnie na nim będzie koncentrowała się uwaga branży w najbliższych latach oraz kierowane będą środki na inwestycje w technologie wodorowe. Pokonanie wszystkich barier na drodze zbudowania gospodarki wodorowej będzie wymagało czasu jednak to właśnie zielony wodór będzie beneficjentem wsparcia regulacyjnego i finansowego przygotowywanego przez Komisję Europejską.

Reasumując z przebiegu obrad XXIV edycji Konferencji GAZTERM można wyciągnąć następujące generalne wnioski:

 • Istnieje duży potencjał współpracy pomiędzy państwami Trójmorza a Ukrainą w zakresie handlu transgranicznego gazem, wzmacniania bezpieczeństwa dostaw oraz wsparcia dla kontynuacji reformy ukraińskiego rynku gazu.
 • Przedmiotem regionalnej współpracy w ramach Trójmorza powinno być wykorzystania paliwa gazowego w procesie transformacji energetycznej oraz budowy technologii pozyskiwania zielonych gazów.
 • W interesie Polski jest utrzymanie tranzytowej roli Ukrainy w przypadku transportu rosyjskiego gazu w kierunku zachodnim. Uruchomienie przesyłu gazu przez Nord Stream 2 przy jednoczesnym wygaszeniu transportu realizowanego przez system rurociągów Braterstwo, grozi zwiększeniem presji politycznej i militarnej Rosji na Ukrainę,
  a w konsekwencji destabilizacją tego państwa.
 • Polska już niedługo, bo w przyszłym roku będzie niezależna od rosyjskich dostaw gazu ziemnego. Bezpieczeństwo energetyczne kraju w tym aspekcie będzie więc zabezpieczone.
 • Uzyskanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dostaw gazu umożliwi Polsce przeprowadzenie trudnego procesu transformacji energetycznej, w której gaz będzie odgrywał rolę paliwa przejściowego.
 • Transformacja energetyczna wymaga czasu i etapowego podejścia do procesu zmian
  i osiągania kolejnych kamieni milowych.
 • W świetle aktualnej strategii klimatycznej UE sektor gazowniczy będzie musiał sprostać zadaniu jakim jest dekarbonizacja i przejściu na czyste gazy, a w tym przede wszystkim na zielony wodór.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Konferencji za aktywny udział w obradach. Partnerom
i sponsorom dziękujemy za wsparcie, dzięki któremu możemy utrzymać  wysoki poziom merytoryczny  i organizacyjny wydarzenia. Już dziś zapraszamy Państwa do udziału w 25 Jubileuszowej Konferencji Gazterm 2022 , której termin już wkrótce przekażemy do Państwa wiadomości.

 

Organizatorzy 24 Konferencji Gazterm 2021

25sierpnia 2021
Informacje organizacyjne dla uczestników 24 Konferencji Gazterm 2021

Szanowni Państwo,
już za kilka dni spotykamy się na kolejnej - 24 Konferencji GAZTERM 2021, która odbędzie się w Międzyzdrojach w hotelu Vienna House Amber Baltic w dniach 29.08. – 01.09.2021r.
Jak co roku gościmy specjalistów i przedstawicieli branży gazowniczej, ciepłowniczej i energetycznej, przedstawicieli środowisk naukowych oraz producentów urządzeń dla gazownictwa i energetyki.

W załączonym szczegółowym programie konferencji znajdziecie Państwo wszelkie niezbędne informacje.

POBIERZ PPROGRAM

Na uczestników oczekujemy od niedzieli 29 sierpnia 2021 r. od godz. 15:00 w Biurze Organizacyjnym Konferencji – rejestracja. (Hotel Vienna House Amber Baltic: 72-500 Międzyzdroje, ul. Promenada Gwiazd 1,
(https://www.viennahouse.com/pl/amber-baltic-miedzyzdroje/).

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

TRANSFERY LOTNISKOWE:
 • pojazdy oznakowane logo Konferencji GAZTERM będą oczekiwały na gości przed halą przylotów lotniska Szczecin – Goleniów.
 • Listy transferowe powrotne z godzinami odjazdów na lotnisko Szczecin – Goleniów dostępne będą w Biurze Organizacyjnym Konferencji (Hotel Amber Baltic - hol).
NOCLEGI:
zgodnie z potwierdzeniem zgłoszenia uczestnictwa:
Hotele posiadają imienne listy gości Konferencji GAZTERM.

W częściach wspólnych wszystkich hoteli obowiązuje nakaz noszenia maseczek.
Osoby zaszczepione prosimy o zabranie certyfikatów szczepienia.

Miejsca parkingowe należy rezerwować i opłacić indywidulanie bezpośrednio w hotelu.

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt. tel. kom.: 607 220 470, tel. kom.: 602 365 879

Do zobaczenia w Międzyzdrojach!
19 sierpnia 2021

Szanowni Państwo,
Partnerem Konferencji Gazterm 2021 jest PGNiG GAZOPROJEKT S.A.

pobierz
18 sierpnia 2021

Szanowni Państwo,
Partnerem Konferencji Gazterm 2021 jest Polski Fundusz Rozwoju

pobierz
17 sierpnia 2021

Szanowni Państwo,
Partnerem Konferencji Gazterm 2021 jest Polska Spółka Gazownictwa sp. z o. o.

pobierz
16 sierpnia 2021

Szanowni Państwo,

Zachęcamy do zapoznania się najnowszym numerem miesięcznika INSTAL, Patrona Medialnego 24 Konferencji Gazterm 2021.

pobierz
5 sierpnia 2021

Pragniemy poinformować, iż Partnerem Konferencji Gazterm 2021 jest Gas Storage Poland Sp. z o.o

Image
4 sierpnia 2021

Pragniemy poinformować, iż Partnerem Konferencji Gazterm 2021 jest Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.

Image
30 lipca 2021

Pragniemy poinformować, iż Partnerem Konferencji Gazterm 2021 jest Sempra LNG.

 

Image
28 lipca 2021

Pragniemy poinformować, iż Partnerem Konferencji Gazterm 2021 jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Image
28 lipca 2021

Pragniemy poinformować, iż Partnerem Konferencji Gazterm 2021 jest BUDIMEX S.A.

 

Image
26 lipca 2021

Pragniemy poinformować, iż Partnerem Konferencji Gazterm 2021 jest EuRoPol GAZ s.a.

 

Image
17 maja 2021

Pragniemy poinformować, iż Partnerem Konferencji Gazterm 2021 jest Orlen

Image
15 kwietnia 2021

Szanowni Państwo,
mamy przyjemność poinformować,
iż do grona Komitetu Honorowego Konferencji Gazterm 2021 dołączyło
Mniniserstwo Aktywów Państwowych.

Image
13 kwietnia 2021

Szanowni Państwo, mamy przyjemność poinformować, iż udział w Konferencji potwierdził
Minister Piotr Naimski
Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej


31 marca 2021

Szanowni Państwo, pragniemy poinformować,
iż do grona Komitetu Honorowego 24 Konferencji Gazterm 2021
dołączył Ministerstwo Energii Litwy.

Image
31 marca 2021

Szanowni Państwo, pragniemy poinformować,
iż do grona Komitetu Honorowego 24 Konferencji Gazterm 2021
dołączyło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Image
31 marca 2021

Pragniemy poinformować,
iż do grona Komitetu Honorowego 24 Konferencji Gazterm 2021
dołączyła Ambasada Danii.

Image
15 marca 2021

Szanowni Państwo,
Pragniemy poinformować, że 24 Konferencja GAZTERM 2021,
została objęta Honorowym Patronatem
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy
.

Image
9 marca 2021

Pragniemy poinformować, iż do grona Komitetu Honorowego 24 Konferencji Gazterm 2021 Dołączyła Ambasada Danii.

Image
8 marca 2021

Szanowni Państwo
Pragniemy poinformować, iż Partnerem Konferencji Gazterm 2021 jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA.

Image
28 stycznia 2021
Miło nam poinformować, że rozpoczęliśmy prace nad przygotowaniem kolejnej,  24 edycji  Konferencji GAZTERM, która odbędzie się w dniach 30.05 - 02.06.2021 r. w Hotelu Vienna House Amber Baltic w Międzyzdrojach.
Dziękując za Wasz udział w dotychczasowych edycjach Konferencji Gazterm liczymy, że również w tym roku będziemy Państwa gościć w Międzyzdrojach wśród wielu menagerów i ekspertów branży gazowniczej, ciepłowniczej i energetycznej, przedstawicieli władz i środowisk naukowych oraz producentów urządzeń dla gazownictwa i energetyki.

Rejestracji swojego udziału możecie Państwo dokonać za pomocą formularza on –line lub karty zgłoszenia  dostępnych bezpośrednio na stronie www.gazterm.pl

Serdecznie zapraszamy do udziału w Konferencji!
Image
Image
Image
Image
SERWIS KAWOWY
PODCZAS KONFERENCJI ZAPEWNIA
PROFI COFEE
https://www.facebook.com/konferencjagazterm
© 2022 (c) studio | 4u . All Rights Reserved.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Zobacz politykę prywatności (RODO)
GAZTERM